subota, 10. prosinca 2011.

MOJe NAJBOLJe PRIJATELJICe

Moje najbolje prijateljice su Marija Magdalena, Ema i Mateja. Mariju Magdalenu i Mateju poznajem od 1 razreda, a Emu od 4 razreda. Idemo zajedno u 7.b razred. Najbolje su mi prijateljice jer su zabavne, smješne, vole pomagati. Zajedno učimo, smijemo se, zabavljmo... jednom rječju NAJBOLJE SU. Ema se bavi gimnastikom, a Marija Magdalena i Mateja idu na zbor. Mateja ima smeđu kosu i zelene oći. Ema ima dugačku smeđu kosu i plave oći.Marija Magdalena ima smeđo-plavu kosu i smeđe oći. Volimo ići zajedno u kino, na klizaje, na bazene...Zbog toga su mi baš one najbolje prijateljice. Za ništa ih nebi mijenjala. Još su mi dobre prijateljice:Klara, Petra, Rafaela, Božica...!!!:)

petak, 9. prosinca 2011.

p.s. sutra u jutro u 7 sati imam natjecanje u plivanju i sad idem spavati da se odmorim. Blog ću dovršiti sutra. Spavam.

NAJLJEPŠA USPOMENA IZ DJETINJSTVA

Moja najljepša uspomena iz djetinjstva je kada mi se rodila mlađa sestra. Rodila se kada sam imala 5 godina.Kada se rodila nisam ju mogla posjetiti jer sam bila još mala. Nakon par sati u kući sam ugledala malu bebicu koja je imala smeđu kosu i dva plava okeca. Ja sam joj izabrala ime Stella. Kao mala je uvijek bila u središtu pažnje. Voljela sam ju ( volim ju i sada ).


Još imam 2 drage uspomena. Kada mi se rodila sestrićna. Zove se Laura. 3 mjeseca nakon što se rodila išli smo je posjetiti u Njemačku.I imam još jednu dragu uspomenu kada mi se rodio bratić. Njega nisam vidla od malih nogu zato što ne živi u Hrvatskoj. Vidla sam ga tek s 2 godine. Te tri uspomene su mi najljepše uspomene iz djetinjstva.

MOJI HOBIJI

Moj hobi je prvo plivanje pa onda i trčanje. Plivanjem se bavim još od vrtića. Kada sam imala četiri godina prvi put sam gledala plivanje i zaljubila se u njega. Počela sam jako puno vremena provoditi u vodi pa su me roditelji odlučili upisati na plivanje. I od onda sam svaki dan u bazenu.


Volim isto i trčanje ali ne toliko koliko i plivanje. Uslobodno vrijeme rado trčim. Trčanjem sam se počela baviti isto kada i moja mlađa sestra. Trčanjem se bavim zato što me to opušta i odmara. Ne trčim baš svaki dan, ali trčim kada imam vremena.

MOJ NAJDRAŽI FILM

Film je režirala J. K. Rowling.
Glavni glumci su:Daniel Radcliffe ( Harry Potter),Rupert Grint ( Ron Weasley) i Emma Watson ( Hermiona Granger).
Radnja: film opisuju avanture mladog čarobnjaka Harryja Pottera i njegovih najboljih prijatelja Rona Weasleyja i Hermione Granger, učenika Škole vještičarenja i čarobnjaštva Hogwarts. Glavna radnja romana je Harryjev sukob sa zlim čarobnjakom Lordom Voldemortom.Čiji je cilj osvojiti čarobnjački svijet, pokoriti bezjake (ne-magične ljude) te uništiti sve one koji mu stoje na putu.
To mi je najdraži film zato što je zanimljiv. Zato što ima puno čarobnjaka, a ja jako volim izmišljene likove u filmovima. Zato što glumci dobro glume. Zato što film jako napet.
































četvrtak, 8. prosinca 2011.

Grace Patricia Kelly (Philadelphia, 12. studenog 1929. - Monako, 14. rujna 1982.), američka glumica i monegaška princeza (od 1956. godine).
Vozeći se prema Monte Carlu, izgubila je kontrolu nad automobilom u jednom zavoju i sletila s ceste. Osim raznih pretpostavki da je princezu ubila mafija kako bi se osvetila zbog kontrole nad kockarnicama u Monte Carlu i drugih financijskih makinacija, spominje se i srčani udar koji je pogodio Grace dok je vozila, vraćajući se prema Monte Carlu.

Godine 1954. dobila je Oscara za glavnu žensku ulogu u filmu "Provincijalka".

subota, 26. studenoga 2011.

Tenzin Gyatso - četrnaesti je po redu tibetanski duhovni i svjetovni vođa. Tenzin Gyatso peti je od šesnastero djece u poljoprivrednoj obitelji na Tibetu u pokrajini Amdo. Sa dvije godine proglašen je kao Tulku  trinaestog Dalai Lame. Studenoga 1950., 17. studenoga 1950., s petnaest godina, proglašen je čelnikom Tibeta i najvažnijim političkim upraviteljem, u vrijeme kada se Tibet suočavao s nasilnom okupacijom Narodne Republike Kine. Tenzin Gyatso je Tibet napustio 1959. godine i sklonio se u Indiju nakon neuspjeha Tibetskog pokreta otpora gdje pokušava uspostaviti centralnu tibetsku vladu  ujedno tražeći načina kako sačuvati tibetsku kulturu i prosvjetu. Karizmatični i priznati javni govornik, Tenzin Gyatso je prvi Dalaj Lama koji je otputovao na Zapad gdje je nastojao upoznati svijet s budizmom i promovirati koncept univerzalne odgovornosti, etike i međureligijske komunikacije.1989. godine dobiva Nobelovu nagradu za mir za svoj nenasilni otpor kineskoj okupaciji.

Hellen Keller

Helen Adams Keller( 1880- 1968) je bila američka književnica i aktivistica. Rodila se u časničkoj obitelji.Otac Arthur H. Keller je bio bivši časnik južnjačke vojske, a mati Kate Adams Keller je bila svojta slavnog južnjačkog generala Roberta Edwarda Leeja. Od djetinjstva je bila  slijepa i gluha. Nakon mnogo vremena uspjela je naučiti sporazumijevati se s okolinom te završiti školu.Naučila je nekoliko stranih jezika, a u učenju je iskazala izvanredan smisao za književni i znanstveni rad. Doktorat iz filozofije obranila je na Radcliffe Colledgeu. Zbog toga je postala jednom od najpopularnijih ikona američke popularne kulture i simbol invalida. Kasnije je djelovala kao socijalna radnica. Neka poznata dijela od nje su: Priča mojeg života, Iz tmine, Dnevniik Hellen keller.

ponedjeljak, 14. studenoga 2011.

Sljedeća osobina im je kožni zalistak smješten uz stražnji dio glave (okcipitalni zalistak). Te zaliske životinja širi kako bi izgledala veća. Time bi trebali zastrašiti potencijalne predatore.
Karakteristični su im i različite krijeste. To su izrasline koje svojim oblikom potsjećaju na češalj, a pojavljuju se na leđima, trbuhu i grlu. Krijesta na leđima može biti različita. To mogu biti čunjaste ljuske, bodlje ili leđno "jedro" koje potsjeća na leđnu peraju, kao kod vrste Chamaeleo cristatus. Značajne odlike koje se koriste za razlikovanje su trbušna i grlena krijesta.
Slijedeća osobina im je "šljem" na glavi. Može biti visok i do 8 cm. Glavna funkcija mu je promjena siluete do mjere da ga se ne prepoznaje kao kameleona.
Kao što su im različite navedene odlike, razlikuju se i veličinom tijela, pri čemu su mužjaci obično veći. Najveći je Furcifer oustalet koji može doseći ukupnu dužinu od oko 68 cm, dok je Brookesia minima najmanji kameleon, dug je samo 3,5 cm.
Čitava građa tijela pravih kameleona prilagođena je životu na drveću, iako neke vrste žive gotovo isključivo na tlu. Oblikom tijela često imitiraju razne oblike biljki. Pravi kameleoni često izgledom liče na list, terestrični na staro drvo ili opalo lišće. Stopala su im se preoblikovala u kliješta kojima uspijevaju čvrsto obuhvatiti svaku granu. Neke vrste imaju dodatno još i kandže što omogućuje još sigurnije hvatanje. Stopala su posebno građena: svako stopalo ima pet prstiju, ali su po dva odnosno tri sraštena, tako da pretstavljaju dva kraka kliješta. Podrška kretanju po drveću je i rep prilagođen prihvaćanju za granu, a imaju ga samo pravi kameleoni. Važnost repa vidljiv je i po tome, što su izgubili sposobnost ostalih guštera da odbace rep i regeneriraju ga (autotomija). Za razliku od kameleona koji žive na drveću, kod terestričnih rep nije značajan. Služi samo za naslanjanje.
Kao posebnost treba spomenuti, da u slučaju pada sa stabla napušu pluća i time "omekšaju" pad.
Oči: Uz ostale posebnosti, oči kameleona su vrlo tipične. Smatra ih se vrlo razvijenim i puno su bolje od ljudskih. Rožnicu i druge dijelove oka prekriva ljuskasti kapak dijelom srašten s očnom jabučicom. Nizom prilagodbi vid kameleona je izuzetno izoštren, a jedino oni mogu pokretati svako oko zasebno. Oči su smeštene tako, da se vidna polja ne preklapaju u jednu sliku, nego nastaju dvije slike. Danas se još ne zna kako životinja obrađuje te dvije slike. Neobična pokretljivost očiju osigurana je kompleksnim mišićnim aparatom. Zbog ispupčenosti očiju iz glave, ukupno vidno polje kameleona je 342°, dakle samo 18° im je u "mrtvom kutu", što je samo jedan dio leđa.
Uobičajeno korištenje očiju slijedi čvrsi uzorak, i jednak je kod svih vrsta kameleona:

petak, 28. listopada 2011.

Noć vještica

Noć vještica ili Halloween (Hallowe'en) je noć uoči Svih svetih, 31. listopada.





Stari Kelti su 1. studenog slavili kao početak nove godine, a proslava je bila posvećena bogu Sunca, ali i gospodaru smrti.
Vjerovali su da za punog mjeseca, a najčešće noć prije dana mrtvih, mrtvi napuštaju svoje grobove, te nakratko opet dolaze na Zemlju i posjećuju svoje domove, zbog toga su se živi, prestrašeni mogućnošću sustreta s mrtvima, prekrivali zastrašujućim maskama i stvarali veliku buku.